Archive for Maj, 2012

Sposób na walkę z recesją

Nie ma dzisiaj jasnej recepty ani na wyjście z ekonomicznego impasu ani na stworzenie systemu, który w przyszłości byłby w stanie oprzeć się wielkim wahaniom. Niestety w gospodarce współczesnej sytuacja wygląda tak, że zdecydowana większość osób zmienia swoje poglądy częściej niż do roku i nawet ekonomiści z wykształcenia, profesorowie publikujący na łamach największych gazet, nie mają często pojęcia o tym, jak będzie wyglądała gospodarka za kilka lat. Aktualnie zmiany dokonujące się na naszych oczach są największe w skali i mogą doprowadzić do wielu bardzo poważnych zmian. Przez długie lata uważano, że wprowadzenie wspólnoty walutowej do Unii Europejskiej było absolutnie najrozsądniejszym pomysłem, na jaki politycy dyplomacji europejskiej mogli wpaść, ale dzisiaj ekonomiści coraz głośniej nawołują kraje płacące w Euro do rozważenia powrotu do swojej pierwotnej waluty. Read more »

Walka z kryzysem na giełdzie

Większość obywateli przeszła ostatnio przyspieszony kurs w tematyce ekonomii i finansów a dzięki zainteresowaniu mediów krajowych oraz amatorskich nawet portali internetowych tematyką wydawania i zarabiania oraz pomnażania pieniędzy, przybywa rodzin, które jednocześnie racjonalnie podchodzą do własnych wydatków i nie boją się korzystania z nowoczesnych form oszczędzania czy inwestowania, jakie oferują chociażby współczesne lokaty bankowe. Dzięki umiejętnemu połączeniu odpowiedniego konta rozliczeniowego z kartą kredytową i lokatą bankową można uzyskać całkiem spory dodatkowy zysk. Ludzie nie mają jednak teraz w głowie zarabiania, ponieważ recesja powoduje strach nie tylko u tych, którzy są ostatnim elementem tego wielkiego ekonomicznego systemu, ale także wśród giełdowych inwestorów. Uleganie strachowi przed dalszymi spadkami i jeszcze większym krachem gospodarek nawet ci doświadczeni ponad miarę inwestorzy wycofują swój kapitał z przedsiębiorstw, które wcale nic złego nie zrobiły, ale ponieważ nie są wystarczająco dochodowe, zostały przez swoich inwestorów przekreślone. Read more »

Świat wielkiego kryzysu

W dzisiejszym świecie znalezienie odpowiedzi na pytanie o to, kto tak naprawdę odpowiada najmocniej za aktualny stan gospodarki światowej jest jednym z najbardziej palących tematów medialnych i fachowych dywagacji, których nie brakuje na absolutnie wszystkich poziomach wykształcenia. O kształt budżetu czy idealnych reform fiskalnych spierają się ze sobą zarówno bankierzy, giełdowi inwestorzy, zwykli ludzie w tramwajach, profesorowie uczelni wyższych jak i politycy, dla których gospodarka i funkcjonowanie finansów publicznych od zawsze stanowiło jeden z głównych wskaźników sukcesu lub politycznej porażki. Z drugiej strony sam elektorat rzadko kiedy ma tak wyraźne i jasne wskaźniki do głosowania, jak wzrost bezrobocia, inflacji czy spadek eksportu i wzrostu PKB. Jeśli od miesięcy gospodarka krajowa nie radzi sobie a wszystkie media opiniotwórcze w mocniejszych lub lżejszych słowach rozpisują się o poważnych problemach całego systemu ekonomicznego państwa – opinia publiczna orientuje się, że politycy są niezdolni do sprawowania władzy w systemie liberalnej gospodarki. Read more »

Wiedza obywateli o finansach

Aktualnie panuje w mediach pewien konsensus co do głównych odpowiedzialnych za nagłą zapaść finansów i krach światowej ekonomii. Poszukiwanie kozła ofiarnego w mediach często przybiera formę polowania na czarownicę i w oskarżeniach odnośnie winnego całej recesji niektóre nacje prześcigają się z innymi, do głosu często dochodzą rzekomi eksperci ekonomii i finansów, którzy jednak muszą prezentować chociaż w ułamku prywatne interesy swoich pracodawców – rzadko kiedy pracują bowiem w oderwaniu od konkretnych marek ekonomicznych. Aktualnie więc większość ekspertów i komentatorów zgadza się, że różnie rozumiana i tłumaczona zachłanność doprowadziła do takiej a nie innej degeneracji całego systemu. Gdyby nie wielkie zapotrzebowanie maklerów i analityków bankowych do podnoszenia własnych premii i zarabiania na nagrodach za wielomiliardowe transakcje, zapewne nie byłoby tak powszechnego przymusu brania na siebie ryzyka. Dodatkowo sporą odpowiedzialność za pogrążenie swoich krajów w długach biorą na siebie politycy, Read more »

Opinia publiczna o finansach

Większość głównych ośrodków kreowania opinii jest ostatnio zgodna co do jednego – kryzys na rynkach finansowy wywołany został przede wszystkim przez zachłanność i chęć zysku na wielu różnych poziomach. Chęć zysku przez polityków i ich ugrupowania kierował kolejne elity polityczne do masowego zwiększania budżetowych wydatków na cele socjalne, uleganie presji społecznej w kwestii emerytur czy systemu zdrowotnego. Wreszcie zapewnienie realizacji czasami zbyt optymistycznych postulatów wyborczych stało się ważniejsze od rachunku ekonomicznego i dość szybko pieniądze spożytkowano zamiast na rozwój gospodarki – na zadowalanie kolejnych grup elektoratu. Aktualnie nie ma też nikt wątpliwości, że zachłanność przeciętnej rodziny również wpłynęła na słabą kondycję finansową zarówno wielu firm usługowych i produkcyjnych, jak i całych regionalnych systemów ekonomicznych. Trzeba pamiętać, że to na konsumpcji rodzinnej wiele gospodarek ciągnie do przodu i to stałe zakupy dokonywane przez rodziny pozwalają na utrzymanie wzrostu gospodarczego. Gdy więc nagle życie na kredyt przestaje mieścić się w ramach wypłacalności Read more »

Walka z recesją na świecie

Aktualnie problemy finansowe wielu krajów są tak ogromne, że bardzo trudno jest powiedzieć cokolwiek o przyszłości tych krajów i chociaż rzecz jasna nie brakuje ekonomistów wypowiadających się na temat prognozowanego scenariusza rozwoju sytuacji, wciąż jest to wróżenie z fusów. Ostatnie lata pokazały wyjątkowo dokładnie, że nie może być mowy o całkowitej pewności i tak długo jak chodzi o ekonomię i finanse globalne, nic nie jest pewne – wszystko może się zdarzyć i nawet jakieś fatalne wydarzenie może całkowicie załamać system. A kryzysy niestety mają to do siebie, że często trudno jest je przewidzieć. Dzisiaj jednak te kraje, które jeszcze nie przeżyły recesji i nie mają długów na arenie międzynarodowej, doskonale wiedzą, że może to być chwilowe i już wkrótce otrzymają własną żółtą kartkę od inwestorów. Nie ma więc lepszego motywu na wprowadzenie kluczowych zmian jak wszechobecny kryzys także ze względu na opinię publiczną, która rzadko kiedy godzi się na porzucenie własnych przywilejów oraz wysokiego poziomu życia na rzecz ograniczania wydatków przez państwowe długi. Read more »

Wpływ sytuacji kryzysowych

Sytuacje kryzysowe to niemal w każdym przypadku doskonałe katalizatory, które przyspieszają reakcję i tak w większości zdrowych krajów dwie poważne katastrofy lotnicze wynikające ze złego prawa lotniczego prowadzą do natychmiastowego niemal zmienienia ustaw i zapisów prawnych tak, by były one korzystniejsze dla przyszłych organizatorów lotów. Dzisiaj nie inaczej jest z kryzysem ekonomicznym, który niestety musiał wiele słabszych podmiotów całkowicie wyeliminować z systemu i najsłabsze ogniwa gospodarki kapitalistycznej zostały niemal natychmiast przez kapitalistyczny system pozbawione środków i zniknęły z rynku. Dlatego recesja na innych graczy rynkowych działa jak bat i większość nawet tych mających dobre wyniki finansowe przedsiębiorców postanowiła w ostatnim czasie dokonać ponownego oszacowania własnych możliwości, przenalizowano raz jeszcze budżet i niejednokrotnie znaleziono w nim całe miliony irracjonalnie wydawane na coś, Read more »

Zadbanie o finansową przyszłośc

Sprawiedliwość społeczna to dzisiaj temat wyjątkowo trudny do rozgryzienia, ponieważ pomimo wielu wieków filozoficznych i psychologicznych rozważań na najwyższym poziomie na ten temat, nie udało się skutecznie odnaleźć odpowiedzi, szczególnie dziś – w dobie całkowitego kryzysu, gdzie całe kraje miewają problem z poprawieniem swojego systemu finansowego. Spora część uczestników systemu emerytalnego czy zdrowotnego ma dzisiaj ogromne problemy z radzeniem sobie z presją zadbania o przyszłość. Wcześniej niemal wszyscy obywatele rozwijających się krajów byli przekonani, że nic złego nie może przytrafić się ich krajom a ich pieniądze na emeryturę czy leczenie są całkowicie bezpieczne. Niestety okazało się, że w imię ratowania czasami beznadziejnie skonstruowanego budżetu politycy koalicji rządzących gotowi byli zaryzykować wszystkimi pieniędzmi a nawet zadłużyć swój kraj. Read more »

Walka o lepsze jutro

Większość krajów demokracji liberalnych ma dzisiaj spore problemy z odnalezieniem się w całkowicie nowej dla nich sytuacji, jaką jest niewątpliwie szalejąca wszędzie recesja. Z tego względu w krajach tych coraz częściej do głosu dochodzi niezadowolone społeczeństwo, dla którego kryzys finansowy jest wynikiem nieodpowiedzialności polityków i bardzo złej polityki postępowania wobec korporacji czy wielkich banków. Niestety politycy powinni dbać o sprawiedliwy rozwój gospodarki, czyli taki postęp ekonomiczny kraju, który nie będzie w stał w jednoczesnej sprzeczności z interesem najważniejszych grup społecznych. Tu natomiast najważniejsi powinni być dla polityków ci, którzy przez długie lata nie byli w stanie samodzielnie poradzić sobie podczas gdy ci najbardziej uprzywilejowani zarabiali miliony. Niestety politycy w większości tych krajów postanowili z czasem, Read more »

Nauka w świecie biznesu

Aktualnie na świecie istnieje wiele krajów mających spore problemy finansowe i raczej nikogo nie dziwi, że spora część z nich to te kraje, które niedawno jeszcze wymieniane były w czołówce ekonomicznych potęg. Oczywiście jeśli jakiś kraj posiadał gospodarkę wartą setki bilionów dolarów, spadek wartości o kilka procent nie oznacza nadal wpadnięcia w stan skrajnego ubóstwa, ale powtarzające się przez kilka lat złe wyniki wzrostu gospodarczego niewątpliwie są przestrogą dla polityków tychże krajów, że zadowolenie się pierwszymi z brzegu lepszymi okresami finansowymi jest najszybszą drogą do całkowitej zapaści finansowej. Dzisiaj niektóre kraje są w tak fatalnej sytuacji, że pomóc może im tylko ogromna pożyczka od innych krajów, rozłożenie długów na raty i bardzo ostre cięcia. Zazwyczaj w krajach o złej reputacji finansowej na pierwszy plan cieć idzie sfera administracji publicznej, która w niemal każdej liberalnej demokracji jest przerośnięta. Uporządkowanie kwestii prawnych w celu ograniczenia biurokracji jest jednym z elementów, które muszą iść w parze z redukcją zatrudnienia w urzędach, Read more »